رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تمایل ‌شرکتهای مواد غذایی آلمان برای حضور در بازار ایران، گفت: اقدامات لازم برای همکاری مشترک برای صادرات قارچ به آلمان انجام خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر کاوه زرگران که به همراه هیاتی از بازرگانان، تجار و فعالان اقتصادی به دعوت از سوی وزارت کشاورزی ایالت بایرن آلمان به این کشور سفر کرد، با اشاره بر لزوم افزایش همکاری‌های دو جانبه در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی، بر انتقال تجریبات و فراهم بودن بسترها در ایران برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی تاکید کرد.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران در دیدار با وزیر کشاورزی و صنایع غذایی ایالت بایرن آلمان با تاکید بر اینکه صنایع غذایی و کشاورزی ایران با وجود رشد مناسبی که دارد، آماده تعامل‌ با سرمایه‌گذاران خارجی برای تصاحب بازارهای منطقه است، اعلام کرد: تکنولوژی‌ نوین آلمان در کنار فرصت‌های اقتصادی موجود در ایران می‌تواند قدم مهمی برای همکاری‌های مشترک دو کشور در جذب بازار ۴۰۰ میلیون نفری ایران و کشورهای اطراف در منطقه بردارد.

هلموت برونر، وزیر کشاورزی ایالت بایرن آلمان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه ایران پس از رفع تحریم‌های اقتصادی در اوایل سال جاری میلادی، به مکانی امیدبخش برای همکاری‌های اقتصادی دو جانبه بدل شده، گفت: ایران چشم‌انداز روشنی برای همکاری‌های دو جانبه دارد و شرکت‌های فعال در بخش موادغذایی و کشاورزی ایالت بایرن می‌خواهند در بازار رو به رشد ایران حضور داشته باشند.

جورج هاسل معاون وزیر کشاورزی و صنایع غذایی این ایالت نیز در دیدار جداگانه با رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران و هیات همراه با اشاره به نیاز این ایالت به واردات قارچ از دیگر کشورها، خواستار ایجاد فضای مناسب جهت تامین قارچ از ایران شد. زرگران در این دیدار با تاکید بر اینکه کیفیت قارچ ایران در سطح استانداردهای بین‌المللی است، اعلام کرد تا طرف‌های ایرانی اقدامات لازم جهت معرفی واریته‌های قارچ تولیدی در کشورمان و بررسی امکان همکاری مشترک جهت صادرات به آلمان را انجام خواهند داد.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با اعلام اینکه ایالت بایرن در اقتصاد کشاورزی و صنایع غذایی آلمان جایگاه ویژه‌ای دارد افزود: بایرن بزرگترین ایالت در میان ۱۶ ایالت این کشور است و گردش مالی صنایع غذایی این ایالت ۲۴ میلیارد یورو است.

زرگران ادامه داد: این ایالت با دارا بودن بیش از یک میلیون و دویست هزار گاو شیری، نزدیک به سالانه ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن شیر خام تولید می‌کند. همچنین در این ایالت بیش از ۸۴ کمپانی بزرگ صنایع لبنی وجود دارد که شیر مورد نیاز خود را از ۳۰ هزار تامین کننده شیر این ایالت تهیه می‌کنند و این موضوع باعث شده تا گردش مالی صنعت شیر در این ایالت به بیش از ۱۰ میلیارد یورو در سال برسد. بطور کلی این ایالت ۱.۵ میلیارد یورو صادرات پنیر و ۱.۳ میلیارد دلار صادرات سایر فرآورده های لبنی و صبحانه‌ای به دیگر کشورها دارد.

دیدگاه شماlogo-samandehi